Officer Lists
compiled by Friar Thomas Bacon (David Moreno)
6/13/81 – 9/5/87 |
William Vatvia & Mammara Leone |
9/5/87 – 9/2/90 |
Tedrick von Wolfschatten & Aideen the Audacious |
9/2/90 – 11/12/94 |
Gawwin ap Tristam & Brialen Ufsdottir Vikings |
11/12/94 – 9/3/98 |
Gabriel ap Morgan ap Hywel & Rhianwen Ferch Bran ap Gruffydd |
9/3/98 – 7/8/01 |
Khulan & Kerare de la Monte de Jorses |
7/8/01 – 9/4/04 |
Alcyoneus du Battenhelm & Maeve Kelly de Navarre (till 6/18/04) |
9/4/04 – 4/16/05 |
Wulfic Tyrrell (vicar) |
4/16/05 - 1/17/09 |
Thomas Foxleye of the Grenewode & Cerridwen o’r Eurgledde ferch Owain ap Glyndyfrdwy |
1/17/09 – 3/26/11 |
Wulfric Tyrrell & Melisende del la Roche de Lionne |
3/26/11 - 2/2 |
Donald Andrew McDonald & Zoe Mikre |
2/27/16 - |
Uldin de Vatavia & Sung Sai-êrh |
5/1/78 - 10/5/80 |
William Vatavia (Humpk d'Bohun) |
10/5/80 - 10/11/81 |
Christian MacBruce |
10/11/81 - 9/3/83 |
Elisabeth de Rossignol |
9/3/83 - 8/5/84 |
Gabriel ap Morgan ap Hywel |
8/5/84 - 1/1/86 |
Tedrick von Wolfschatten |
1/1/86 - 7/19/87 |
David the Silent |
7/19/87 - 2/17/88 |
Robert of the Woodlands |
2/17/88 - 2/27/90 |
Caithlyn ni Ruaidhri (Ceithlenn nic Ruaidhri) |
2/2790 - 9/2/90 |
Brialen Ulfsdottir Vikings |
9/3/90 - 11/21/92 |
Lawrence Taillefer the Leech |
11/21/92 - 9/5/94 |
Ala of Featherstone |
9/5/94 - 6/ /96 |
Eckerich Rothvalken von Stromberg |
6/ /96 - 12/ /97 |
Tristan Rory de Jorz |
12/ /97 - 12/ /99 |
Eleanor ferch Rhiwallon |
12/ /99 - 11/ /00 |
Gawain ap Tristam |
11/ /00 - 7/7/01 |
Maeve Kelly de Navarre |
7/7/01 - 8/ /01 |
Vladimir Zinonovich (acting) |
8/ /01 - 3/19/03 |
Cilian Neill MacAoidh |
3/19/03 – 5/19/04 |
Froelich Thorgrimsson |
5/19/04 – 4/22/06 |
Malichi MacKenzie O’Corrigan |
4/22/06 – 4/18/09 |
Fr Thomas Bacon |
4/18/09 – 10/19/11 |
Brialen Ulfsdottir Vikings |
10/19/11 – 11/20/13 |
Catlin Marie de Moretaine |
11/20/13 – 7/19/15 |
?ttarr Surtrson |
7/19 /15 - |
William Douglas |
5/1/78 - 8/2/81 |
William Vatavia (Humpk d'Bohun) |
8/2/81 - 10/11/81 |
Raedwald of Boarhunt |
10/11/81 - 7/18/82 |
William Vatavia (Humpk d'Bohun) |
7/18/82 - 2/19/84 |
Robert of the Woodlands (Zevak of the Woodlands) |
2/19/84 - 9/23/84 |
Edward Cire Greymoor (Cire Greymoor El Akrab) |
9/23/84 - 8/ /86 |
Conn Dryhtguma of Marr |
8/ /86 - 11/15/86 |
William Vatavia |
11/15/86 - 7/19/87 |
Magnus O’Carr (Torin Carson) |
7/19/87 - 4/16/88 |
Conn Dryhtguma of Marr |
4/16/88 - 11/12/88 |
Gabriel ap Morgan ap Hywel |
11/12/88 - 11/17/90 |
Hrafnhildr O Llandyssol (Raven) |
11/17/90 - 1/11/92 |
Rianald il Bianco |
1/11/92 - 5/ /92 |
Gabriel ap Morgan ap Hywel |
5/ /92 - 5/7/94 |
Magnus O’Carr (4 months interm) |
5/7/94 - 5/ /95 |
Throttmar Thorgrimson |
5/ /95 - 12/20/95 |
Niall Mac a Ghobhainnn |
12/20/9 - 12/ /97 |
Fergus Mac Ruaidhri Ghlais |
12/ /97 - 4/ /99 |
Takahara Otoshi |
4/ 99 - 2/ /01 |
Ebhan MacRuairi |
2/ /01 - 1/1/03 |
Cai Dubhghlas |
1/1/03 – 8/20/03 |
Hrafna Thegjordinsson (Hrafna of Ravenscroft) |
8/20/03 - 10/15/03 |
Cai Douglas( interim) |
10/15/03 – 9/4/04 |
Wulfric Tyrrell |
9/4/04 – 9/2/07 |
Kagemoto |
9/2/07 – 5/6/09 |
Eleanor ferch Rhiwallon |
5/6/09 – 6/ /11 |
Uldin de Vatavia |
6/ /11 – 4/21/13 |
Kagemoto |
4/21/13 - 4/19/15 |
Malichi MacKenzie O’ Corrigan |
4/19/15 - |
Magnus O’Carr |
1/ /79 - 8/ /80 |
Edward Cire Greymoor (Cire Greymoor El Akrab) |
8/ /80 - 10/11/81 |
Rannock Geln-Inver of Clan Rannoc |
10/11/81 - 7/18/82 |
Ann Elizabeth Octavia |
7/18/82 - 8/5/84 |
Margarita Isabeau de Bathenhelm (Margarite Isabeau) |
8/5/84 - 10/26/85 |
Caithlyn ni Ruaidhri (Ceithlenn nic Ruaidhri) |
10/26/85 - 2/22/87 |
Conrad Martin von Kassel |
3/ /87 - 11/12/88 |
Katherine Helena |
11/12/88 - 12/30/90 |
Corwin MacCailien |
12/30/90 - 5/3/91 |
Lelia ni Lochtnain uf Chathail |
5/3 /91 - 9/15/93 |
Lora Anne the Silent |
9/15/93 - 9/5/94 |
Eckerich Rothvalken von Stromberg |
9/5/94 - 6/ /96 |
Maeve Kelly de Navarre |
6/ /96 - 11/ /98 |
Alcyoneus du Battenhelm |
11/ /98 - 5/ /00 |
Maeve Kelly de Navarre |
5/ /00 - 4/ /01 |
Dub Essa ingen Fidne |
4/ /01 - 7/ /02 |
Branguen of Clan Anrias |
7/ /02 - 6/ /04 |
Catlin Marie de Moretaine |
9/ /04 – 9/21/05 |
Camilo di Davide |
9/21/05 - 1/14/06 |
Maeve Kelly de Navarre ( interim) |
1/14/06 – 2/15/06 |
Cecile Cerise of Mazzardbeare-on-stitch |
2/15/06 – 11/19/08 |
Hildegard of Hamlin |
11/19/08 – 2/15/10 |
Maeve Kelly de Navarre |
2/15/10 – 5/19/10 |
Catlin Marie de Moretaine (interim) |
5/19/10 – 5/ /12 |
Ebhan MacRudiridh |
5/ /12 - 2/18/15 |
Elizabeth Anne Draper |
2/18/15 - |
Robert the Scot |
5/1/78 - 9/1/79 |
Bellpheobe |
9/1/79 - 5/2/82 |
Aelfric Frithariksson |
5/2/82 - 1/22/84 |
Sar Ann of Rainsend |
2/26/84 - 9/23/84 |
Tymn the Mysterious |
9/23/84 - 9/13/86 |
Eoin Scott dhe Daigniche |
9/13/86 - 2/17/88 |
Caithlyn ni Ruaidhri (Ceithlenn ni Ruaidhri) |
2/17/88 - 1/20/90 |
Elisabeth de Rossignol |
1/20/90 - 11/20/91 |
Annys de Vernun of Kettering |
11/20/91 - 3/24/93 |
Saerlaith nic Uilliam O'Ceallaigh |
3/24/93 - 10/ /94 |
Eleanor ferch Rhiwallon |
10/ /94 - 11/9/96 |
Leonhard von Lowenturm |
11/9/96 - 12/ /99 |
Brialen Ulfsdottir Vikings |
12/ /99 - 9/ /01 |
Catriona de Brynton |
9/ /01 - 2/19/03 |
Rhodri ap Hywel |
2/19/03 – 12/18/03 |
Gwalchmei Seathydd |
12/18/03 – 4/16/05 |
Thomas Foxleye of the Grenewode |
6/15/05 – 2/10/07 |
Dylan the Scot (Dylan MacMathanban) |
2/10/07 – 5/20/09 |
Donald Andrew MacDonald |
5/20/09 – 1/20/10 |
Ademar de Chartres (Saethydd) |
6/15/10 – 1/16/13 |
Anders Rolfson (?ttarr Surtrson) |
1/16/13 - |
Jóhann Steinarsson |
6/8/80 - 9/1/80 |
Gregor von Siebenburgen |
9/1/80 - 10/17/82 |
Maelan Azalais d'Beaucaire |
10/17/82 - 4/1/83 |
Tuia Kynara of Illyricum, Jayce Ravenhair of Tiree, Thomas Bacon |
4/1/83 - 11/17/84 |
Jayce Ravenhair of Tiree |
11/17/84 - 6/2/85 |
Aldgyth atte Appelyard |
6/2/85 - 4/1/87 |
Tuia Kynara of Illyricum |
4/1/87 - 2/17/88 |
Gabriella La Fiorentina |
2/17/88 - 7/23/88 |
Tristan Rory de Jorz |
7/23/88 - 7/ /89 |
Donnechahd MacAoghann |
7/ /89 - 5/ /91 |
Gwendolynn Morna O'Shaughnessey |
5/ /91 - 3/24/93 |
Eleanor ferch Rhiwallon |
3/24/93 - 11/16/94 |
Deidre ni corc O’Bierne |
11/16/94 - 11/9/96 |
Brialen Ulfsdottir Vikings |
11/9/96 - 11/ /98 |
Odindisa the Grim |
11/ /98 - 10/ /99 |
Corrigan Maliche MacKenzie |
10/ /99 - 5/ /01 |
Conner M’Adwry |
5/ /01 - 10/ /01 |
Alexandria nic Alleyn |
10/ /01 - 5/ /03 |
Perizada Qhasar |
6/2/03 – 2/ /05 |
Ferdinand of Strasburg |
2/ /05 – 2/10/07 |
Rhoslyn Rhiannon (2 months as interm) |
2/10/07 – 4/18/09 |
Myfanwy Llanrhaedr Ym Mochnant |
4/18/09 – 3/20/13 |
Arganguen filia Doncati |
3/20/13 – 11/6/13 |
Heloise de Porta |
1/15/14 - 6/30/14 |
Aelia Basina of Veii |
8/20/14 - 10/ /15 |
Kolsveinn Styrismadr |
12/ /15 - |
Sorcha O’Rian |
Minister of Arts
8/3/80 - 10/11/81 |
Shaleigha of the Two Isles |
10/11/81 - 11/20/83 |
Wylfrdd Taliesin |
11/20/83 - 10/26/85 |
Yves Heri Beauchasteau |
10/26/85 - 2/22/87 |
Aelfric Frithariksson |
2/22/87 - 4/16/87 |
Maria de la Rosa |
4/16/87 - 1/20/90 |
Phillipa Lloyd de Tarifa |
1/20/90 - 11/20/91 |
Saerlaith nic Uilliam O'Ceallaigh |
11/20/91 - 1/15/94 |
Galen MacDonald (sworn 2/19/92) |
1/15/94 - 9/5/94 |
Maeve Kelly de Navarre (Maeve Leanean McGee) |
9/5/94 - 10/ /95 |
Muirren Dubh |
8/3/80 - 11/21/82 |
Tymn the Mysterious |
11/21/82 - 2/26/84 |
David the Silent |
2/26/84 - 10/26/85 |
Robert of the Woodlands |
10/26/85 - 2/22/87 |
Aelfric Frithariksson |
2/22/87 - 7/23/88 |
Moriagh Teige O'Flaithbheartiagh |
10/ /88 - 12/30/89 |
Aubrey Kendall of Rosewood |
12/30/89 - 10/17/90 |
Tristan Rory de Jorz |
10/17/90 - 9/ /92 |
Thorgrim Igorsson (Thorgrim Hrothgarsson) |
9/ /92 - 1/13/93 |
Galen MacDonald |
1/13/93 - 1/21/95 |
Eirik Asvaldsson |
1/21/95 - 10/ /95 |
Morria Silina Monte de Jorz (Morria Sline-Alias Kerare de la Monte de Jorses) |
10/ /95 - 11/9/96 |
Morria Silina Monte de Jorz (Morria Sline-Alias Kerare de la Monte de Jorses) |
11/9/96 - 11/ / 97 |
Eleanor ferch Rhiwallon |
11/ /97 - 1/ /99 |
Aobhinn Ruadh na Kildare |
4/ /99 - 5/ /00 |
Isabeau d’Andrea |
5/ /00 - 2/ /02 |
Luisa of the Willows |
2/ /02 - 1/21/04 |
Anion Greywolf |
1/21/04 - 12/21/05 |
Elspeth Lillian of York |
1/14/06 - 6/10/06 |
Juliana de Leon (Julians Lorenzo de Leon) |
8/16/06 - 4/4/07 |
Deirdre the Easily Distracted |
4/28/07 - 5/6/09 |
Batu (Eirik Asvaldson) |
7/15/09 - 2/15/10 |
Catlin Marie de Moretaine |
2/15/10 - 2/15/12 |
Sorcha O’Rian |
2/15/12 - 6/6/12 |
Brient McQuane |
6/6/12 - 8/15/12 |
Fujihara Murasaki (interm) |
8/15 /12 - 5 21/14 |
Mór Hoistlair |
7/23/14 - 12/ /15 |
Bjorn Ourrii |
3/2/16 - |
Niall Mac a Ghobhainnn & Maria Arosa |
5/1/78 - 8/3/80 |
Mammara Leone |
8/3/80 - 7/18/82 |
Margarita Isabeau de Bathenhelm (Margarite Isabeau) |
7/18/82 - 6/2/85 |
Katherine Helena |
4/1/87 - 9/5/87 |
Aideen the Audacious |
9/5/87 - 12/10/88 |
Briallen ferch Cadfael |
12/10/88 - 2/27/90 |
Aelfric Frithariksson |
6/ /90 - 9/3/90 |
Rianald il Bianco |
9/3/90 - 10/ /91 |
Galen MacDonald |
10/ /91 - 5/ /92 |
Sean Angus MacDuinnchinn |
5/ /02 - 2/ /93 |
Alis Marie Delaney |
4/ /93 - 4/ /94 |
Aindries Asher |
4/ /94 - 10/ /94 |
Marie Chantal Delaire |
10/ /94 - 9/20/95 |
Sibeal O’h’Ogan |
9/20/95 - 11/9/96 |
Odindisa the Grim |
11/9/96 - 12/ /97 |
Takahara Otoshi |
12/ /97 - 12/ /98 |
Cerridwen o’r Eurgledde ferch Owain ap Glyndyfrdwy |
12/ /98 - 4/ /01 |
Deirdre the Easily Distracted |
4/ /01 - 3/ /02 |
Froelich Thorgrimsson |
3/ /02 - 4/24/04 |
Cerridwen o’r Eurgledde ferch Owain ap Glyndyfrdwy |
4/24/04 - 12/ /04 |
Isobel MacDonald |
1/ /05 - 2/10/07 |
Genivive de Eye (4 months as interim) |
2/10/07 - 2/ /08 |
Melisende del la Roche de Lionne |
5/14/08 - 4/18/09 |
Olivia MacKay |
4/18/09 - 11/4/09 |
Konrad von Roth |
11/4/09 - 9/21/11 |
Isobel MacDonald |
9/4 /11 - 2/19/14 |
Lucia of Vatavia |
2/19 /14 - |
Deirdre the Easily Distracted |
Minister Of Youth (Minister Of Children) (Piped Piper) (L'Academie des Enfants)
7/15/84 - 6/2/85 |
Aldgyth atte Appelyard |
4/12/87 - 9/ /87 |
Dana Latona |
9/ /87 - 7/23/88 |
Hywela Frech ferch Wyddel |
7/23/88 -11/12/88 |
Morria Silina Monte de Jorz (Morria Sline-Alias Kerare de la Monte de Jorses) |
11/12/88 - 9/1/91 |
Hywela Frech ferch Wyddel |
9/1/91 - 11/ /92 |
Morria Silina Monte de Jorz (Morria Sline-Alias Kerare de la Monte de Jorses) |
10/ /93 - 2/ /96 |
Anne Mercier Bromere |
2/ /96 - 7/ /96 |
Aislenn of Cravenhest |
11/ /97 - 10/ /98 |
Orabella Grace O’Brien |
3/ /00 - 9/ /01 |
Alyx Morgana of Briarwood (Alyx de Vernon of Briarwood) |
8/ /03 - 5/ /06 |
Ida Lundy |
4/28/07 – 6/ /08 |
Saerlith ingen Chanain |
9/17/08 – 8/ /10 |
Ilanah MacKenzie |
8/24 /11 – 7/ /11 |
Ida Lundy |
2/ /88 - 2/ /92 |
Stephen O’Bannon (Stephen of House Firefall) |
2/ /92 - 1/13/93 |
Dietrich Eisenhart |
1/13/93 - 10/ /94 |
Thomas Foxmoor |
10/ /94 - 9/ /95 |
Ieuan Littlejohn |
2/ /95 - 12/ /97 |
Michael van Bergen |
12/ /97 - 12/ /99 |
Ruadrich de Graham |
12/ /99 - 9/28/02 |
Stephen O’Bannon |
9/28/02 - 9/ /04 |
Donald McDonald |
10/ /04 – 4/ /07 |
Morcar of Axbridge |
6/ /07 – 7/ /08 |
Phillipe du Rouchard |
8/ /08 – 9/3/08 |
Padrigan |
9/17/08 – 6/2/10 |
Michael van Bergen |
7/ /10 – 7/ /11 |
Donald Andrew MacDonald |
7/ /11 – 7/19/15 |
William Alban Douglas |
8/19/15 - 8/17/16 |
Sigurd (Thomas Thompson) |
8/17/16 - |
Konrad von Roth |
4/5/81 - 7/1/83 |
Skya Morgatha |
7/1/83 |
Dermit Penix |
6/5/85 - 7/21/86 |
Lawrence Taillefer the Leech |
4/ /01 - 5/1/05 |
Clare DeKirkpatric |
6/21/06 – 10/ /11 |
Grayce Malley |
Demo Coordinator
10/ /92 – 12/ /99 |
Marie Chantal Delaire |
1/ /00 – 11/ / 00 |
Cai Douglas |
11/ /00 - |
Marie Chantal Delaire |
Social Media
- 7/19/15 |
William Douglas |
8/19/15 - |
Lucia of Vatavia |
Chamberlain
11/ /06 – 9/ /09 |
Catlin Marie de Moretaine |
11/ /09 – 4/ /11 |
Anders Mjorksiglandi |
5/ / 11 - 2/27/16 |
Yamamoto Yukiko |
Property Master
|
Edward Cire Greymoor |
- 12/ /91 |
Sean Angus MacDuinnchinn |
12/ /91 - |
Sibeal O’h’Ogan |
- 6/ /96 |
Tristan Rory de Jorz |
12/ /96 - 4/ /99 |
Christine Joye Stewart |
4/ /99 - 11/ /00 |
>Qasar |
12/ /00 - 9/ /02 |
Jovan Greyhawk |
10/ /02 - 9/ /03 |
Keara of Avalon |
10/ /04 – 4/ /06 |
Cai Douglas |
5/ /06 – 5/ /08 |
Olaf Roriksson |
4/ /09 -> |
Finbharr |
5/ /13 - 8/3/16 |
?ttarr Surtrson |
Web Minister
11/ /98 - 12/ /99 |
Conner M’Adwry |
12/ /99 - 3/ /02 |
Rhodri ap Hywel |
4/1/02 - 12/ /03 |
Gwalchmei Seathydd |
12/ /03 – 5/ /05 |
Jonikka Frazier (Fujiumiyo no Natsumi) |
5/ /05 – 4/18 /15 |
Sung Sai-êrh |
4/18 /15 - |
Fr Thomas Bacon |
5/1/78 - 7/ /85 |
Mammara Leone |
7/ /85 - 9/3/90 |
Caithlyn ni Ruaidhri (Ceithlenn ni Rhuadhri) |
2/ /92 - ? |
Lora Anne the Silent |
2/ /92 - 3/ /94 |
Caithlyn ni Ruaidhri (Ceithlenn ni Rhuadhri) |
3/ /94 - ? |
Muirenn Dubh |
- 8/3/80 |
Margarita Isabeau de Bathenhelm (Margarite Isabeau) |
4/1/83 - 1/22/84 |
Alisandre des Aguilles |
2/26/84 - 11/17/84 |
Hywela Frech ferch Wyddel (Hywellis Brych Mer Wyddel) |
5/10/81 - 1/3/82 |
Walter of Groves |
1/3/82 - |
Thomas Bacon |
Sandesman
1/ /06 – 2/ /07 |
Alejandra Santos de Vascues |
1/3/82 |
An Tir - Walter of Groves |
1/22/84 |
West - Alissandre des Aquilles, Amaranth Celosia |
Copyright © 1997 - present His Lordship Friar Thomas Bacon (David Moreno). All rights reserved.
back to article index